Průvodce pravidly

financování politiky

Klíčové slovo: politický institut

Nárok na příspěvek na činnost politického institutu

Nárok na příspěvek na podporu činnosti politického institutu vzniká politické straně či hnutí, jejíž minimálně jeden poslanec byl zvolen alespoň ve dvou z posledních tří po sobě jdoucích volebních období Poslanecké sněmovny včetně probíhajícího a která je zakladatelem nebo členem politického institutu. Tento příspěvek smí strana nebo hnutí použít výlučně k úhradě výdajů na činnost politického institutu. Žádost o tento příspěvek tedy podává politická strana či hnutí, nikoli institut. Strana či hnutí jako účet pro příjem státního příspěvku pro svůj politický institut využívá svůj zvláštní účet, neboť se jedná o transfer veřejných prostředků. Vzhledem k tomu, že strana či hnutí nesmí příspěvek použít na jiné účely než k hrazení výdajů na činnost politického institutu, očekává Úřad, že celý státní příspěvek bude po obdržení (nejpozději však do konce kalendářního roku) převeden na zvláštní účet politického institutu. Vzhledem ke skutečnosti, že straně se ukládá pouze minimální částka, kterou musí na účet politického institutu převést (tj. ve výši obdrženého státního příspěvku), může strana institutu samozřejmě poskytovat další finanční prostředky nad tento rámec. V tom případě je možné tyto prostředky zasílat z provozního účtu strany či hnutí na provozní účet politického institutu.

Zobrazit podrobnosti

Zveřejňování výsledků činnosti politických institutů

Zákon ukládá politickým institutům způsobem umožňujícím dálkový přístup (tedy typicky na webových stránkách) zveřejňovat veškeré výsledky své činnosti, na které se instituty ze zákona mají soustředit. Politickým institutům je dána poměrně velká volnost z hlediska formy i periodicity, s jakou mají o výsledcích své činnosti za uplynulé období informovat. Z povahy své právní formy mají některé instituty povinnost zveřejňovat výroční zprávy (a účetní uzávěrky). Vzhledem k tomu považuje Úřad za přiměřené, pokud je zpráva politického institutu o činnosti každoročně zveřejněna ve spolkovém rejstříku nebo na webové stránce příslušného politického institutu a informuje o všech těch aktivitách, kterými politický institut v daném období naplňoval svoji definici dle výše uvedeného zákona.

Zobrazit podrobnosti

Hospodaření politických institutů

Pro hospodaření politických institutů platí stejná pravidla jako pro politické strany a hnutí, především musí vést oddělené účty pro různé typy výdajů. Na rozdíl od účetních uzávěrek politických stran a hnutí ale politické instituty nemusí předkládat účetní uzávěrky ověřené auditorem.

Zobrazit podrobnosti

Činnost politických institutů

Strana nebo hnutí mohou založit politický institut, který se bude zabývat výzkumnou, publikační, vzdělávací nebo kulturní činností v jedné z těchto oblastí: rozvoje demokracie, právního státu, pluralismu a ochrany základních lidských práv, rozvoje občanské společnosti a společenské soudržnosti, podpory aktivní účasti občanů na veřejném životě, zlepšení kvality politické kultury a veřejné diskuse, nebo přispívání k mezinárodnímu porozumění a spolupráci. Instituty nemohou vykonávat činnost školy nebo školského zařízení. Výsledky své činnosti, které z povahy věci jdou zveřejnit (např. tisková nebo audiovizuální díla), mají instituty povinnost zveřejňovat.

Zobrazit podrobnosti
agitace bez vědomí strany (2) ~ agitace na vlastní nemovitosti (4) ~ audit účetní uzávěrky (5) ~ bezúplatné plnění (15) ~ cena obvyklá (8) ~ členové stran (2) ~ členské příspěvky (5) ~ co není kampaň (8) ~ dary a dárci (17) ~ dobrovolníci (3) ~ doprovodné akce (3) ~ elektronická aplikace (3) ~ externí služby (3) ~ Facebook / YouTube (3) ~ hospodaření (13) ~ hotovostní platby (1) ~ internet / online marketing (5) ~ kandidát (12) ~ komunikační médium (6) ~ lhůty a termíny (4) ~ limit na dary (7) ~ limit na výdaje (8) ~ majetek (4) ~ média obcí a krajů (4) ~ mobiliář obce (3) ~ mzdový účet (5) ~ obecní rozhlas (1) ~ označení agitace (9) ~ plakátovací plochy (3) ~ politický institut (5) ~ povinností obcí (3) ~ práce zaměstnanců (2) ~ příjmy stran a hnutí (12) ~ provozní účet (5) ~ provozní výdaje (1) ~ půjčky a úvěry (1) ~ registrace listin (5) ~ registrovaná třetí osoba (5) ~ rovné podmínky (1) ~ sloupy osvětlení (2) ~ složení koalice (7) ~ sociální sítě (4) ~ specifika koalic (5) ~ svoboda projevu (5) ~ tiskoviny obcí a krajů (4) ~ typy účtů (10) ~ účel transakce (3) ~ účetnictví kampaně (15) ~ ukončení kampaně (2) ~ velkoplošné zařízení (4) ~ veřejný činitel (6) ~ volební obvody (3) ~ volební účet (16) ~ volební web (6) ~ vozy MHD (1) ~ vrácení daru (4) ~ výroční finanční zpráva (9) ~ začátek kampaně (2) ~ zadavatel a zpracovatel (5) ~ závazky stran a hnutí (5) ~ zpráva o financování (18) ~ zvláštní účet (11) ~

Volební kampaně